Electra & Spartan Meeting 2022 Logo

O akci

PROČ LETOUNY ELECTRA & SPARTAN?

Oba tyto typy letounů jsou velmi unikátními stroji, které brázdí světové nebe téměř 80 let. Po celém světě byly Electry proslavené Amélií Erhartovou, ale v našich končinách je Electra známa hlavně jako osobní letoun Jana Antonína Bati. Tento konkrétní kus, který vozil na své palubě J.A.Baťu, je doma na letišti Točná.. Byl to první impulz pro vytvoření této unikátní sešlosti. Je známo, že se jedná o poslední letuschopný kus typu L-10A. Na Novém Zélandu se ale snaží o uvedení do provozu dalšího exempláře. Po celém světě ale létá několik menších typů Electry L-12 Junior a ty bychom rádi přivítali u nás v samotném srdci Evropy.

Díky podobnosti jsme se rozhodli pozvat i unikátní typ Spartan Executive 7W. Těch bylo historicky vyrobeno pouze 36 kusů, ale naštěstí se jich mnoho zachovalo letuschopných. Oba typy vznikaly ve stejné době, mají stejnou pohonnou jednotku a vizuálně Spartan vypadá jako malý bráška Electry.

Během příprav na nultý ročník této akce vyplynul název Art Deco Aviation Meeting, kde budou vítány stroje této doby do roku 1950.