Příběhy mužů a stroje
Bohumír Fürst
Bohumír Fürst, 1940 (Jaroslav Popelka & Čeští RAFáci)
* 1.10.1909 Opatovice (Vyškov)
† 2.1.1978 Ledeč nad Sázavou
Prvorepublikový stíhač a instruktor, účastník leteckých bojů ve Francii, příslušník britského RAF, pilot 310. čs. stíhací perutě, stíhací eso s pěti potvrzenými sestřely, instruktor, dopravní pilot, oběť komunistických perzekucí.
Vyučil se obchodním příručím a pak v roce 1928 narukoval do armády s touhou po létání. Absolvoval prostějovskou Školu pro odborný dorost letectva a stíhací kurz na pobočce Vojenského leteckého učiliště v Chebu. Sloužil potom u 38. stíhací letky Leteckého pluku 3 M. R. Štefánika umístěné ve Vajnorech u Bratislavy a vyzbrojené dvouplošníky Avia B-21 a Ba-33. Od roku 1932 byl s hodností rotmistra instruktorem v Prostějově. Při jednom cvičném letu na stroji Praga E-41 kvůli neopatrnosti žáka vypadl z kokpitu, ale naštěstí se zachránil na padáku.
Cestu boje za osvobození vlasti zahájil 23. 6. 1939, kdy u Těšína překročil hranice do Polska. Koncem července pokračoval lodí Kastelholm z Gdyně do francouzského Calais. V rámci podepsaného závazku u Cizinecké legie byl poslán přes moře do Alžíru setrval tam až do 25. října, načež jej s dalšími čs. spolubojovníky konečně převeleli k letectvu. V prosinci se přesunul zpět do Francie a stal se instruktorem v letecké škole v Chartres u Paříže. Dne 17. 5. 1940, týden po zahájení německém útoku, byl zařazen ke stíhací jednotce GC II/2 vyzbrojené stroji Morane Saulnier MS-406. V bojích dosáhl jednoho jistého a jednoho pravděpodobného sestřelu. Při jedné akci utrpěl letoun B. Fürsta řadu zásahů, vzplanul mu motor, ale i přes zranění se mu podařilo nouzově přistát. Z kolabující Francie se dostal do severní Afriky a pak 28. června lodním transportem z Casablanky přes Gibraltar do anglického Liverpoolu.
Dne 26. 7. 1940 rozšířil řady Čechoslováků v Royal Air Force Volunteer Reserve (RAF VR), 6. srpna obdržel hodnost Sergeant (Sgt, četař) a posílil 310. čs. stíhací peruť umístěnou na základně Duxford u Cambridge. Brzy si osvojil stroje Hawker Hurricane Mk. I a koncem měsíce se zapojil do akcí probíhající bitvy o Británii. První vítězství zaznamenal 3. září. Peruť se střetla s formací bombardérů a zejména s jejich stíhacím doprovodem, od nichž šel jeden Messerschmitt Bf 110 po třech dávkách k zemi. O čtyři dny později, 7. září, provedla Luftwaffe další z velkých náletů na Londýn. Sgt B. Fürst dokázal na Hurricane P3143 (NN-D) nejprve trefit jeden Bf 110, který byl původně klasifikovaný jako pravděpodobný, ovšem s odstupem mnoha let jej historici zrevidovali na jistý sestřel. Ve stejné akci jeho osm kulometů zničilo ještě jednomotorový Messerschmitt Bf 109. Skóre uzavřel 15. září, když nad Londýnem dostal bombardér Heinkel He 111 a i přes poškození motoru dovedl svůj NN-D zpět na základnu. Krátce nato odsloužil spolu s Rajmundem Půdou deset dní u 605. stíhací perutě, která potřebovala výpomoc. U Třistadesítky létal až do 7. 3. 1941, kdy se z něj stal opět instruktor, tentokrát u 52. Operational Training Unit (OTU) v Debdenu. Od května prodělal kvalifikační kurz na dvoumotorové letouny. Dne 13. 6. byl povýšen do důstojnické hodnosti Pilot Officer (P/O, poručík) a následně učil u 2. Service Flying Training School (SFTS) v Brize Nortonu i u dalších jednotek. V září 1942 přešel na službu dopravního pilota u 24. a pak 510. spojovací perutě, kde velel mezi prosincem 1943 a dubnem 1944 jedné z letek.
Domů do Československa se vrátil 17. 8. 1945, počeštil si příjmení na Fiřt a pokračoval v armádě, konkrétně u Letecké dopravní skupiny v Praze. Takřka rok po komunistickém převratu, 1. 2. 1949, jej vyhodili a po dlouhá léta trápili podobně jako většinu našich západních letců. Od ledna 1950 do srpna 1951 byl vězněn na Mírově, což značně poškodilo jeho zdraví. Po vystěhování z pražského bytu se s rodinou usadil v Ledči na Sázavou a pracoval jako skladník. Zemřel v 68 letech na náhlý infarkt. Urna je uložena na místním hřbitově.
V roce 1991 byl rehabilitování a povýšen na plukovníka letectva in memoriam.
Vyznamenání za válečnou službu
Croix de Guerre (francouzský Válečný kříž) s palmou, 2x Československý válečný kříž 1939, Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem, Čs. voj. medaile Za zásluhy I. stupně, Čs. vojenská pamětní medaile se štítky F a VB,…
Připomínky
-
Pamětní deska na domě č. 6 na Husově náměstí v Ledči nad Sázavou
-
Pamětní deska na návsi v Opatovicích u Vyškova
Literatura a informace
-
Doubek E.: Z deníku stíhače
-
Černý K.: Z Vysočiny na křídla RAF
-
Mikulka J., Mikulka R.: S RAF proti Hitlerovi
-
Rajlich J.: Esa na obloze
-
Rajlich J.: Na nebi hrdého Albionu 1
Joe, Čeští RAFáci, 2023