top of page

O akci

PROČ LETOUNY ELECTRA & SPARTAN?

Oba tyto typy letounů jsou velmi unikátními stroji, které brázdí světové nebe téměř 80 let. Po celém světě byly Electry proslavené Amélií Erhartovou, ale v našich končinách je Electra známa hlavně jako osobní letoun Jana Antonína Bati. Tento konkrétní kus, který vozil na své palubě J.A.Baťu, je doma na letišti Točná.. Byl to první impulz pro vytvoření této unikátní sešlosti. Je známo, že se jedná o poslední letuschopný kus typu L-10A. Na Novém Zélandu se ale snaží o uvedení do provozu dalšího exempláře. Po celém světě ale létá několik menších typů Electry L-12 Junior a ty bychom rádi přivítali u nás v samotném srdci Evropy.

Díky podobnosti jsme se rozhodli pozvat i unikátní typ Spartan Executive 7W. Těch bylo historicky vyrobeno pouze 36 kusů, ale naštěstí se jich mnoho zachovalo letuschopných. Oba typy vznikaly ve stejné době, mají stejnou pohonnou jednotku a vizuálně Spartan vypadá jako malý bráška Electry.

Během příprav na nultý ročník této akce vyplynul název Art Deco Aviation Meeting, kde budou vítány stroje této doby do roku 1950.

VIZE DO BUDOUCNA

Doba letectví v třicátých, čtyřicátých a padesátých letech, patří k jednomu z nejvýraznějších období výroby letadel. Vznikaly letouny účelové pro různé odvětví a pokrok v letectví byl vidět na každém kroku.

V dnešní době je tato doba opomíjená a letadla připomínající tuto dobu se pomalu vytrácí ze světového nebe.

Proto vznikla tato akce, která je otevřená pro všechny letouny této doby, aby majitelé a provozovatelé po celém světě měli svůj svátek a několik dní plné létání, přátelské atmosféry a předávání si zkušeností. Právě neformálnost těží velké oblibě.

Akce má za sebou nultý ročník a pokud bude pokračovat, nejdříve v roce 2024 po zvážení všech možností a náročnosti, ať už finanční či organizační.

Děkujeme za podporu!

bottom of page