top of page
Západ slunce nad AN2

Příběhy mužů a stroje

Stanislav Fejfar

Fejfar Stanislav - Čeští RAFáci 450x600.jpg

Stanislav Fejfar, 1940  (Čeští RAFáci)

* 25.11.1912 Štikov (Nová Paka) u Jičína

† 17.5.1942  u Guinesu (Francie)

Absolvent vojenské akademie, prvorepublikový stíhač, účastník leteckých bojů ve Francii a řady bitevních útoků na tanky, příslušník britského RAF, pilot 310. čs. stíhací perutě, účastník bitvy o Británii, velitel letky 313. čs. stíhací perutě, celkem šest potvrzených sestřelů, stíhací eso.

Vystudoval vyšší průmyslovou školu v Pardubicích a po maturitě složené v roce 1932 nastoupil na vojnu k letectvu. Hned zpočátku prošel prostějovskou Školou pro důstojníky letectva v záloze a od června 1933 sloužil u Leteckého pluku 4 v Hradci Králové. Již 1. září zahájil studium na Vojenské akademii v Hranicích a po dvou letech ji úspěšně zakončil s hodností poručíka letectva. Následoval aplikační kurz a přidělení k Leteckému pluku 3 M. R. Štefánika, kde v roce 1938 převzal velení 45. stíhací letky vyzbrojené dvouplošníky Avia B-534.

 

Dne 15. března 1939 byla vlast porobena okupací nacistickým Německem a tak 8. června odešel do Polska. Tam ale nebyl o Čechoslováky zájem, proto o devět dní později pokračoval z Gdyně lodí Sobieski do Francie. Podepsanému závazku do Cizinecké legie dostál službou v severní Africe. Krátce po vypuknutí války jej přeřadili ke koloniálnímu letectvu na základnách Blida a Oran se přeškoloval na francouzskou techniku, zejména stíhačky Morane Saulnier MS-406. Následně byl 16. prosince přidělen ke stíhací jednotce GC I/6 a spolu s dalšími letci poslán zpět na kontinent. Během května a června 1940 se zapojili do prudkých bojů, při nichž dosáhl dvou jistých a jednoho pravděpodobného sestřelu. Od 5. června velení posílalo řadu perutí vyzbrojených MS-406 na bitevní úkoly. S. Fejfar absolvoval celkem šest takřka sebevražedných misí proti tankům, nejvíce z našich. Francie se ale hroutila. Evakuace započala 24. června a směřovala přes severní Afriku a Gibraltar. Do britského přístavu Liverpool dorazil 12. července.

 

Do Royal Air Force Volunteer Reserve (RAF VR) byl přijat 2. 8. 1940 v důstojnické hodnosti Pilot Officer (P/O) a již o čtyři dny později nastoupil k 310. čs. stíhací peruti umístěné v Duxfordu u Cambridge. Před zahájením operačních letů prošel čtyřtýdenním přeškolením u 6. OTU (Operational Training Unit) v Sutton Bridge. Bitva o Británii byla v plném proudu, takže záhy po návratu, v pondělí 9. září, směřoval na stíhačce Hawker Hurrinace Mk. I P3143 (NN-D) poprvé do boje. Peruť se střetla s formací dvoumotorových bombardéru Dornier Do 17 se silným stíhacím doprovodem Messerschmittů Bf 110, z nichž jednoho P/O S. Fejfar poslal k zemi. Za pár dní si připsal ještě dva bombardéry – jeden Do 17 a jeden Junkers Ju 88. Koncem října jej zdravotní obtíže poslaly do nemocnice a léčení trvalo až do dubna 1941. Sloužil pak na Inspektorát čs. letectva. K operačnímu létání se vrátil 21. 7. 1941, kdy převzal velení letky B u 313. čs. stíhací perutě. Jejich základnou byl Leconfield u pobřeží východně od Yorku a výzbroj sestávala ze strojů Supermarine Spitfire Mk. Ia a IIa, od října pak používali i vylepšené Mk. Vb vybavené dvojicí 20 mm kanonů. Postupně se zapojili do ofenzivních akcí nad okupovanou západní Evropou. Ovšem v té době se již jednotky Luftwaffe začaly vybavovat stíhačkami Focke Wulf Fw 190, které měly výkonem i palebnou silou navrch. Na přelomu dubna a května 1942 se mu ale podařilo tři tyto soupeře zasáhnout – získal jen jistý sestřel, jeden pravděpodobný a jednoho poškodil.

 

Dopoledne 17. 5. 1942 byla Třistatřinácka poslána v sestavě Hornchurského křídla, spolu s 64. a 122. perutí, na operaci Ramrod 33. Za úkol měli výškové krytí formace bombardérů mířících na francouzský přístav Boulogne. Během obratu nazpět se ale od ostatních náhle odpoutal F/Lt S. Fejfar na Spitfire Mk. Vb BL973 (RY-B) následován wingmanem Sgt Miroslavem Borovcem… načež pro spolubojovníky zůstali nezvěstní. Později vyšlo najevo, že se zapojili do boje s přesilou Fw 190, kde Fejfarův stroj zapálily zásahy německého esa Hptm. J. Prillera a po pádu se roztříštil u obce Guines jižně od Calais.

 

Ostatky Stanislava Fejfara byly uloženy na hřbitově Pihen-les-Guines. V roce 1991 byl povýšen do hodnosti plukovníka letectva in memoriam.

 

Vyznamenání za válečnou službu

Croix de Guerre (francouzský Válečný kříž) se třemi palmami a jednou zlatou hvězdou 3x Československý válečný kříž 1939, 2x Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem, Čs. voj. medaile Za zásluhy I. stupně, Čs. vojenská pamětní medaile se štítky F a VB,…

 

Připomínky

  • Kenotaf na hřbitově Husova sboru v Nové Pace

  • V Praze 14 byla pojmenována ulice „Fejfarova“

 

Literatura a informace

Joe, Čeští RAFáci, 2023

bottom of page